Budżet domowy i analiza finansów

przez | 8 października 2019

Budżet domowy i analiza finansów w firmie

Budżet domowy we własnych rękach

Wielu z nas zastanawia się w jaki sposób zaoszczędzić kilka złotych na czarną godzinę, lub upragnione wakacje.

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie przemyślanego budżetu domowego, który zdecydowanie może naprawić nasze finanse.

Przemyślane wydatki, trzymanie się budżetu, może przynieść bardzo dobre rezultaty w krótkim czasie.

Tak naprawdę jedyną rzeczą, którą będziemy potrzebować, aby przygotować własny budżet domowy jest kartka papieru i długopis.

Spisujemy ile możemy wydać w danym miesiącu, zastanowić się ile nasze finanse mogą,,znieść”, na czym możemy zaoszczędzić – jeden wypad na miasto mniej, a może kupno tańszej wersji nowego telefonu komórkowego?

Innym rozwiązaniem na budżet domowy jest ustalenie dziennego limitu. Szybko okaże się, że wiele z produktów, które kupujemy nie jest nam wcale potrzebna, albo możemy znaleźć ich tańsze odpowiedniki.

Lepiej przecież kupić jedna dużą paczkę makaronu, niż co kilka dni chodzić do sklepu – a przy każdym takim wypadzie zawsze kupimy kilka dodatkowych, małych rzeczy, które uszczuplą nasze finanse i zagrożą naszym oszczędnością.

Należy sobie również powtarzać, że oszczędności wpływają na nasz komfort psychiczny.

Utrata pracy, nagła choroba, lub kryzys będą dla nas o wiele lżejsze do przejścia, jeśli będziemy mieli świadomość posiadania na lokacie oszczędności, które uratują nas w razie nagłej potrzeby.

Co robić z odłożonymi oszczędnościami wynikającymi z trzymania się budżetu domowego? Dobrym rozwiązaniem jest założenie lokaty.

Pieniądze złożone na lokacie będą na niej bezpieczne. A co ważniejsze, będą na niej same pracować – każdego miesiąca na naszej lokacie pojawią się małe odsetki. To najlepszy sposób na bezpieczne oszczędności.

Innym sposobem na dodatkowy dochód i podratowanie domowego budżetu, może być np. wypełnianie ankiet online.

Kluczową kwestią jest znalezienie sprawdzonych i wypłacalnych paneli, takim jest na pewno amerykański portal zarobkowy – https://jak-zarabiac.com/clixsense/

Budżet firmowy zadaniem dla analityka

Budżet firmowy zadaniem dla analityka

Analityk finansowy to w dzisiejszych czasach mało popularny profil na studiach.

Wielu studentów z obawy przed skomplikowanymi obliczeniami i Excelem woli wybrać zarządzanie czy HR. Zobaczmy więc czym zajmuje się analityk i czy to naprawdę takie straszne.

Analityk finansowy często nazywany finansistą pracuje w dziale kontrolingu. Przygotowuje on zestawienia sprzedaży, budget, forecast czy plan na kilka lat.

Ponadto analityk potrafi obliczyć rentowność produktu lub regionu i wprowadzić oszczędności w firmie.

Finansista współpracuje z działem księgowości, analizuje przychody i rozchody firmy, a następnie przedstawia je dyrektorowi finansowemu, które podejmuje decyzję o oszczędnościach lub wydatkach firmy.

Analityk finansowy musi więc mieć dużą biegłość w obsłudze programu Excel a także umiejętność wizualnego prezentowania danych.

Podsumowując, mimo że analityk finansowy nie jest zbyt lubianą osobą w firmie, jest bardzo potrzebny w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Pracodawca będzie więc wymagał od niego potrzebnych analiz i wykresów. A w zamian za to zaoferuje mu w Polsce średnio kilka tysięcy złotych pensji.

Może Cię zainteresować artykuł o tym, jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych.