Czym jest giełda papierów wartościowych

przez |

Czym jest giełda papierów wartościowych

Być może, giełda papierów wartościowych kojarzy ci się głównie ze słynnym, nowojorskich krachem zakończonym dramatycznie i rozpoczynającym wielki światowy kryzys.

Może giełda, kojarzy ci się z tajemniczymi wykresami, niezrozumiały żargonem i zawiłym językiem.

Może też uważasz, że giełda papierów wartościowych to tajemne miejsce, w którym można stracić dorobek życia i równie szybko się wzbogacić.

To wszystko zniechęca cię do inwestowania? Wystarczy tylko poczytać, wgłębić się w temat, a okaże się, że inwestowanie na giełdzie jest banalnie proste.

Czym jest giełda papierów wartościowych

Giełda papierów wartościowych oferuje wiele instrumentów finansowych o różnym poziomie ryzyka. Jest jedną z form finansowania przedsiębiorstw w Polsce.

Przedsiębiorca, zamiast brać leasing czy kredyt wprowadza swoją firmę na giełdę. Sprzedaje udziały, a każdy, kto je kupi staje się współwłaścicielem firmy.

Każda z firm obecnych na giełdzie ma obowiązek przedstawiania raportów finansowych, aby każdy z inwestorów znał jej kondycję.

Posiadacze akcji znają więc sytuację i samodzielnie podejmują decyzję, o zakupie lub sprzedaży swoich „cegiełek”. Oczywiście najbardziej znanym instrumentem finansowych na giełdzie są akcje.

Inwestor zarabia kupując akcje po niższym kursie i sprzedając po wyższym. Dodatkowym profitem są dywidendy, będące częścią zysku rocznego przedsiębiorstwa.

Inny instrument finansowy obecny na giełdzie to obligacje. Obligacje należą do papierów dłużnych, emitowanych przez Skarb Państwa, samorządy i przedsiębiorstwa.

Emitent zyskuje w ten sposób środki na inwestycje. Jednocześnie zobowiązuje się do wykupu papierów wraz z należnymi odsetkami w określonym terminie.

Certyfikaty inwestycyjne to z kolei papiery wartościowe poświadczające wykupienie udziału w funduszu inwestycyjnym surowców czy indeksów giełdowych.

Ich cena odzwierciedla nie tyle kurs danej spółki, co określonego surowca. Nie kupujemy złota, a certyfikat potwierdzający jego posiadanie.

Na giełdzie można także kupić opcje, czyli prawo do kupna lub sprzedaży konkretnego instrumentu bazowego np. akcji w określonym terminie i cenie.

Dla zaawansowanych inwestorów i ludzi skłonnych do ponoszenia ryzyka przeznaczone są kontrakty terminowe.

Najprościej, są to zakłady finansowe dotyczące tego, ile wyniesie kurs danej spółki w konkretnym terminie.

Giełda papierów wartościowych a rachunek maklerski

Rachunek maklerski

Inwestowanie na giełdzie rozpoczyna otwarcie rachunku maklerskiego. Rachunek ten, nazywany też brokerskim lub inwestycyjnym można otworzyć w banku lub domu maklerskim.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych rachunków można go założyć online, a kurier dostarczy nam umowę do podpisu.

Aktualny ranking kont maklerskich można sprawdzić na tej stronie https://darmowekontobankowe.org/konto-maklerskie/

Zanim założymy taki rachunek, warto sprawdzić koszty przelewów, wysokość prowizji od transakcji, opłaty za prowadzenie rachunku.

Równolegle, należy sprawdzić funkcjonalność i dostęp do platformy, która umożliwia nam śledzenie tego, co dziej się na giełdzie i daje możliwość wykonywania operacji w czasie rzeczywistym.