Inwestowanie alternatywne

przez | 25 września 2019

Inwestowanie alternatywne

Zgromadziłeś już odpowiednią ilość kapitału, aby pomyśleć o inwestowaniu.

Twoje zabezpieczenie awaryjne jest wystarczające, finansowa poduszka bezpieczeństwa wystarczy na przynajmniej roczne utrzymanie Twojej rodziny.

Nadszedł więc czas by poszukać trafionej inwestycji. Jeśli jesteś młodym inwestorem, masz sporo czasu na poznane nowych rynków.

Być może też wyczerpałeś już tradycyjne formy inwestowania i szukasz po prostu zupełnie czegoś nowego. Warto rozważyć inwestycje alternatywne:

Inwestowanie alternatywne

Inwestowanie alternatywne – malarstwo i sztuka

Badania potwierdzają, że inwestycje w sztukę w długiej perspektywie przynoszą zyski. Historia zna mnóstwo opowieści o młodych impresjonistach, których prace warte są dziś miliony.

To wyjątkowo trudna dziedzina, ale zyskowna. Dodatkowo można poczuć się jak mecenas artysty i traktować tę formę inwestowania jako wyjątkowo prestiżową.

Tyle, że sztukę warto kupować w sprawdzonych domach aukcyjnych, gdzie dostępna jest nawet dla osób z niewielkim kapitałem.

Polska Desa regularnie organizuje aukcje sztuki młodej. Cena wyjściowa obrazu to zwykle 500 zł.

Monety złote i srebrne

Poza oczywistą wartością kruszcu, warto brać pod uwagę wielkość emisji i unikalność eksponatu. Im moneta rzadsza, tym droższa.

Na polskim rynku kolekcjonerskim wyjątkowo cenione są monety z wizerunkiem Jana Pawła.

Inwestowanie alternatywne – wino i whisky

Cena dobrych trunków stale rośnie. Nie trzeba zaczynać od kupowania wyjątkowo drogich i pojedynczych egzemplarzy, ale warto zainteresować się skrzynkami wina.

Odpowiednio przechowywane z czasem zyskają na wartości. Z kolei w whisky można także inwestować kupując udziały w specjalistycznych funduszach.

Samochody zabytkowe i klasyki

Trzeba pamiętać, że nie każdy stary samochód jest dużo warty. Wartość klasyków określa się biorąc pod uwagę historię marki, ilość wyprodukowanych sztuk, wynikający z tego stopień oryginalności.

O cenie decyduje też historia danego egzemplarza i stopień jego renowacji.

Przy zakupie trzeba pamiętać, że honorarium za renowację może doprowadzić do sytuacji, w której inwestycja okaże się nieopłacalna.

Z drugiej strony rynek aut zabytkowych stale rośnie, a lista klasyków się zwiększa.

Inwestowanie alternatywne – antyki

Jeden z najtrudniejszych rynków, wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy fachowej. Trzeba nie tylko znaleźć, ale też umieć wycenić przedmiot.

Wiedza ta ma charakter ekspercki i zwykle trzeba ją zdobywać w praktyce.

Z drugiej strony najlepsi kolekcjonerzy potrafią z czasem zaskoczyć niejednego historyka sztuki.

Wszystko jest kwestią specjalizacji. Jest to rodzaj inwestycji, która łatwo przekształcić w ciekawe hobby.

Więcej informacji o bezpiecznych metodach inwestowania kapitału, można przeczytać również w artykule na tej stronie https://jak-zarabiac.com/bezpieczne-inwestycje/

Może Cię również zainteresować artykuł, w którym wyjaśniamy, czym jest giełda papierów wartościowych.