Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych

przez | 25 września 2019

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych – praktyczny poradnik

Zdecydowałeś się. Troszkę to trwało, ale wreszcie nabrałeś przekonania i zainwestowałeś w kilka akcji giełdowych. Nie dość na tym, udało ci się zarobić.

Tym samym stałeś się inwestorem giełdowym. Przed tobą jeszcze jedno ważne zadnie. Musisz obliczyć podatek od zysków kapitałowych, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym.

Na szczęście jest to zadanie stosunkowo proste, a większość związanej z tym pracy wykonuje dom maklerski, który prowadzi nasz rachunek.

Warto przypomnieć, że konieczność złożenia deklaracji i opłata podatku związana jest oczywiście ze słynnym podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych.

Jest to jeden z najprostszych podatków w Polsce, nie mamy tu żadnych progów, ulg ani kwot wolnych. Niezależnie od tego ile zarobiliśmy zawsze odprowadzamy 19 %. Jest to podatek liniowy.

Jeśli wiec zarobiliśmy 100 zł do Urzędu Skarbowego odprowadzimy 19 zł. Jeśli zarobimy 100 000 zł (czego sobie i wam życzę) do Urzędu wpłacimy 19 tysięcy.

Rozliczenie podatku Belki jest proste także dlatego, że zestawienie wszystkich realizowanych transakcji akcjami, obligacjami czy innymi instrumentami finansowych przygotowuje dom maklerski, w którym mamy rachunek inwestycyjny.

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych - praktyczny poradnik

Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych – odpowiedni PIT

Zestawienie na formularzu PIT – 8C otrzymamy my i właściwy Urząd Skarbowy.

W tym momencie do formularza PIT – 38 przepiszemy kwoty dotyczące wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania oraz osiągniętego zysku z pozycji 45.-47. formularza PIT – 8C.

Mnożymy zysk przez 19 % i otrzymujemy kwotę, którą powinniśmy wpłacić. Sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana jeśli inwestując korzystamy z więcej niż jednego biura maklerskiego.

W takiej sytuacji każde z nich przyśle nam PIT-8C oddzielnie. Musimy pamiętać, że dotyczy to tylko rachunków na których dokonywaliśmy transakcji. Jeśli rachunek nie był używany w danym roku rozliczeniowym PIT nie zostaje nam przesłany.

Reszta formalności pozostaje dokładnie taka sama. Naszym obowiązkiem jest tylko zsumowanie odpowiednich kwot i wpisanie do formularza PIT kwoty podatku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, której żaden inwestor sobie nie życzy, to znaczy, gdy w danym roku ponieśliśmy straty. O nich także informujemy Urząd Skarbowy.

Oczywiście nie płacimy żadnego podatku, ale wykazanie straty leży w naszym interesie.

Poniesioną stratę będziemy mogli uwzględnić w kolejnych, miejmy nadzieję „tłustszych” latach, gdy na naszych rachunkach odnotujemy zysk.

Wówczas daninę 19% będziemy mogli pomniejszyć uwzględniając w kolejnych zeznaniach wysokość straty.

Jedynym warunkiem jest to, że w jednorazowo można uwzględnić maksimum 50% poniesionej straty. Plusem jest fakt, że możemy ją kompensować nawet 5 lat w przód.

Sprawdź również artykuł, w którym wyjaśniono, jak odzyskać zwrot nadpłaconego podatku – https://darmowekontobankowe.org/euro-tax/